IPHONE 5S ARVUSTUS

Oli aasta 2013. 10. septembril toimunud Apple’i pressiüritusel esitles Apple’i turunduse osakonna juht Phil Schiller tolleaegse värskeima iPhone’i mudeli: iPhone 5S’i. Tegu oli omal ajal arvestataval tasemel rauaga, viisaka kaamera, korraliku kuvari ning revolutsioonilise lisapasunaga varustatud telefon, mille soetamise nimel istusid inimesed nädalaid järjekorras.

Käes on aasta 2016. Nutitelefonid (sealhulgas ka iPhone'id) on suuremad, ekraanid on eredad, suure resolutsiooni ja pikslitihedusega, telefonikaamerad on praktiliselt võrdväärsed peegelkaameratega, nende raud on mõningal juhul isegi lauaarvuti omastki võimsam ning sõrmejälgelugeja leiab peaaegu igalt värskelt nutiseadmelt. Pisike iPhone 5S püsib veel koos oma suuremate komraadidega Apple’i poodide vitriinidel. Seega neid telefone veel ostetakse, kuid kas tasub ka sinul tehnoloogiamaailma mõistes igivana telefoni osta?

DISAIN

iPhone 5S on peaaegu "viimane mohikaanlane" 4-tolliste iPhone'de suguvõsast. Kasutajad tahtsid suuremat kuvarit ning Apple pakkus, mida ostja tahtis.

Kuid kas pisema ekraaniga telefon on ilmtingimata halb? Ei, loomulikult mitte. IPhone 5S on paraja suurusega aparaat, mis mahub ideaalselt iga keskmise täiskasvanud inimese pihku. Nagu me teame Apple'i treitud reklaamiklipidest ulatub inimese pöial igasse ekraani nurka, mis teeb seadme kasutamise lihtsaks. Seadme välised nupud on paigutatud käepäraselt, nii et telefoni on võimalik käsitseda ühe käega.

Üldjoontes on 5S’i šiki välimusega seadeldis, mida pole häbi soliidses seltskonnas välja võtta ning teha nägu nagu helistaks sulle hirmtähtis inimene. Telefoni koostekvaliteet on tipptasemel, miski ei logise ega kolise ning metallkorpus näeb igati viisakas välja. Kuid kõik pole seadme välimuses siiski veatu.

Nimelt tekitas minus natuke pahameelt korpuse tagumisel küljel olevad kaks plastikkatet, mille all peituvad antennimoodulid. Ma saan aru, et signaal ei levi nii hästi alumiiniumist läbi kui läbi plastiku, kuid need plastikjubinad tõmbavad iPhone’i väärtuse minu silmis alla. Minule jääb mulje, nagu oleks Foxconni tehases alumiiniumist puudu jäänud ning nad täitsid katmata alad käepäraste vahenditega.

Kui Apple suutis antennimooduli välise osa suruda kokku üheks peeneks triibuks 2014. aastal ilmunud iPhone 6’l, oleksid nad võinud sedasama teha ka aasta varem ilmunud 5S’il. Kas tegu oli Õunafirma laiskuse või kavalusega, ei oska ma öelda.

Natuke imelikuna tundus kõrvaklapijuhtme pesa asukoht korpuse alumises servas, kuna nii tootesarja järgnevatel esindajatel kui ka paljudel Androidi masinatel asub see pesa seadme ülaosas. Telefoni mõnda aega kasutades mõistsin, et tegu on igati edukalt tehtud kohavalikuga. Juhe ei jää telefoni kasutades ette, mis teeb 5S’i kasutamise mugavaks ning see omakorda teenib Apple’ile lisa pai.

KUVAR

Seadme ekraaniks on 4-tolline LED-taustvalgustusega IPS-ekraan resolutsiooniga 640x1136 pikslit, mida kaitseb vigastuste eest Gorilla Glass. Apple’i seadmele omaselt on tegu Retina ekraaniga, mis tagab tõetruu värviedastuse, nõelterava pildi ning pea 170 kraadise vaatenurga.

Küll aga on 4-tolliselt ekraanilt täispikka filmi või pikema mängusessiooni pidamine puhas enesepiinamine ja seetõttu ei kõlbaks iPhone 5S täisväärtuslikuks meelelahutajaks.

KAAMERA

5S on varustatud 8 megapikslise sensori, f/2.2 avaga ja kahe LED-välklambiga. Endlipiltide tegemiseks on antud 1.2 MP kaamera.

Pealtnäha on tegu seebikarbi tüüpi kaameraga, kuid päriselus on 5S võimeline üllatama: kaameraga valmivad kaadrid on üpris arvestataval tasemel. Fotode kvaliteet oleneb suuresti keskkonna valgustusest: mida pimedam, seda kehvemad kaadrid. Kuid ega ka teised nutitelefonid(sealhulgas värskeimad iPhone’id) selles plaanis ei hiilga. Telefonikaamerad pole veel õppinud pimedates oludes hästi töötama.

Filmimine 5S’iga on üsna mugav, kuna seda saab kahe käega kinni hoida ja sellest tulenevalt saab rohkem kontrolli seadme üle. Siinkohal tahaks kiita seadme kuju, mis aitab filmimisele suuresti kaasa. Kuna telefonil on paksud ja sirged servad saab praktiliselt igat sirget pinda kasutada statiivina. Kaamera puuduseks on see, et filmimisel väriseb pilt hirmsasti nii et ilma statiivita või käsistabilisaatorita viisakaid kaadreid on raske saada.

VÕIMEKUS

Kupertiinlased on masinasse paigutanud A7 kiibistiku, kahe tuumalise Cyclone protsessori, mille taktsageduseks on 1.3 GHz. Mitmiktegurtööks on antud 1 GB jagu muutmälu ning andmete salvestamiseks olenevalt konfiguratsioonist 16, 32 või 64 GB põhimälu. GeekBenchi jõudlustest määras iPhone 2013. aastale ilmunud seadmele 953 punkti ühetuumalisel ja 1678 punkti mitmetuumalisel testil. Pealtnäha on testide tulemus ning seadme raua võimekus alla igasugust arvestust, kuid päriselus toimuvaga on neil vähe ühist.

5S on tubli tööloom mis saab veatult hakkama praktiliselt kõigega mida selliselt pisikeselt seadmelt võiks nõuda. Minu käpakeste vahel veedetud ajal ei näidanud aparaat mingisuguseid väsimuse sümptome isegi jooksutades korraga tosinkond rakendust. Seega telefoni jõudluse pärast ei tasu muretseda, läägama see lihtsasti ei hakka.

TouchID

Minu arvates on TouchID antud agregaadi suurim leivanumber ning ka peamine põhjus miks peaks seda telefoni ka praegusel ajal soetama. Seadme lahti lukustamiseks või ostu kinnitamiseks pole sul vaja parooli sisestada, tuleb vaid näpp kodunupule asetada ja voila: masina lukud on lahti ning ost kinnitatud.

Muidugi pole see funktsioon veatu. Apple lubas, et TouchID tunneb sõrmejälje ära iga nurga alt, kuid minul lukustus seade lahti ainult siis kui näpp asetses kodunupul konkreetse nurga all. Paar kraadi paremale või vasakule ja telefon ei tundnud mind enam ära. Sellegipoolest on TouchID siiski väärikas alternatiiv vanamoodsale PIN-le ja paroolile.

HELI

Kuigi ma olen eelnevalt kritiseerinud iPhone’i kõlareid, siis ega iPhone 5S minu kirumisest kuhugi ei pääse. Seadme kõlar on küll võimeline korraliku tugevusega heli väljastama, kuid paraku on probleemiks taustal kõlav metallne tinin, mida on tihtipeale kuulda. Harilik kasutaja ei pruugi sellest veast väljagi teha ning muusikat nautida, samas aga tõsise melomaani kõrvadele võib 5S’i kõlarid haiget teha.

AKU

Iphone 5S’i aku annab ausalt öeldes paremat soovida. Minu harilikul kasutamise ajal küsis iPhone 5S särtsu korra päevas. Kui sa kasutad telefoni mõistlikult ehk siis helistamiseks, paari sõnumi saatmiseks, sotsmeedia kontrollimiseks paar korda päevas, teed paar korda kaameraklõpsu ning pead ühe ussimängu sessiooni, peab 5S’I ehk vastu ning on lootus, et sa jõuad koju enne, kui telefon muutub kalliks paberi raskuseks. Samas kui sa oled tõsisemat sorti tegija, kes on pidevalt telefoni otsas või on sul lihtsalt telefonisõltuvus, ole valmis laadijat alati kaasas kandma.

KOKKUVÕTE

IPhone 5S on tänaseks juba pensioniikka jõudnud telefonimudel, millel pole kõige värskem raud, kõige võimsam kaamera ega disainilt pole tegu kõige moodsama isendiga. Vaatamata sellele on 5S siiski võimeline tegema kõike, mida üks harilik kasutaja võib telefonilt nõuda, selle kaamera teeb arvestataval tasemel pilti, selle välimus on ka tänapäeva mõistes veel üsna šikk ning sõrmejäljelugejat on paganama meeldiv kasutada.

Kas tasuks sellel aastal krabada iPhone 5s’i, kuni see on veel ametlikult poes saadaval? See oleneb mida sa telefonist saada tahad. Kui sinule on tähtis suuremahuline aku, võimsaim riistvara, mis on turul saadaval ning DSLR-i tasemel telefonikaamera, siis 5S sulle ei sobiks.

Antud mudelit on kasulik osta inimesel, kes tahab töökindlat, korraliku koostekvaliteediga nutitelefoni, millega saaks helistada, pilti teha, muusikat kuulata ja hoobelda Õuna logoga. iPhone 5S on hetkel soodsaim telefon, millega on võimalik täies mahus Apple’i ökosüsteemi nautida ning kui sul on juba mõni hammustatud Õuna-logoga seade, oleks 5S sellele ideaalne kaaslane.